Blog

Jaka pomoc humanitarna trafia na Ukrainę?

W wyniku napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 wiele osób straciło dach nad głową, wymaga pomocy w postaci żywności, leków oraz ubrań.

Unia Europejska uruchomiła rezerwy, przygotowała specjalne programy, które mają za zdanie pomagać ofiarom wojny. Zostały opracowane programy pomocy humanitarnej, dzięki czemu wiele milionów osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych uzyskało niezbędną pomoc.

Jaka pomoc humanitarna trafia na Ukrainę?

Pomoc z krajów Unii Europejskiej

Na Ukrainę dostarczone są duże ilości leków, odzieży, ale także materiały budowlane niezbędne do odbudowy kraju. Bardzo pilną potrzebą są także urządzenia medyczne, a także systemy zasilania, generatory prądotwórcze ze względu na częste przerwy w dostawach energii elektrycznej. Dostarczane są także w pełni wyposażone karetki, szczepionki, wozy straży pożarnej, służb specjalistycznych, które zajmują się przykładowo poszukiwaniem osób znajdujących się pod gruzami. Pomoc humanitarna kierowana jest nie tylko na tereny Europy, ale także do krajów, gdzie schronienia poszukują uchodźcy. Ponad 7 milionów osób z Ukrainy znalazło schronienie w różnych krajach Unii Europejskiej.

Dodatkowym wyzwaniem jest także nauka języka, zapewnienie miejsca w szkołach, pomoc w znalezieniu zatrudnienia na terenie krajów członkowskich. Duże ilości uchodźców to także nieprzewidywane obciążenie dla budżetów poszczególnych krajów, przykładowo Polska przyjęła półtora miliona uchodźców, co wymaga dodatkowych nakładów przykładowo na szkolnictwo, służbę zdrowia oraz inne obszary. Wiele krajów przygotowało miejsca dla uchodźców, przykładowo przystosowano do tego nieużytkowane budynki, zadbano o opiekę medyczną. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy pochodzi z całego świata, wiele organizacji humanitarnych dołączyło do pomocy. Dzięki temu uchodźcy mają zapewnione podstawowe warunki, wyżywienie, zakwaterowanie, jak również pomoc medyczną, pomoc w nauce języka czy też znalezieniu zatrudnienia.

Nagły wybuch konfliktu zbrojnego spowodował, że różne organizacje Unii Europejskiej musiały sięgnąć po rezerwy środków, wojna na Ukrainie wymaga dużych nakładów finansowych, zakupów środków przekazywanych mieszkańcom Ukrainy, jak również pomoc dla uchodźców rozlokowanych w poszczególnych krajach.