Blog Zdrowie

Kto rozwiąże nasze problemy dermatologiczne

W zależności od genów i od trybu prowadzonego życia jesteśmy w stanie częściej bądź rzadziej narzekać na dolegliwości skórne.

Mnóstwo zależy z pewnością od higieny osobistej oraz od kosmetyków, które używamy. Każdy z nas niemniej jednak z pewnością był przynajmniej raz w życiu u dermatologa. To naturalnie doktor, który będzie odpowiedzialny za prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn występujących u nas zmian skórnych. To on właśnie będzie zalecać profesjonalne leczenie, jakkolwiek pamiętajmy także, że z dermatologią są związane inne dyscypliny lekarskie. W ich kontekście także jesteśmy w stanie uzyskać wskazówkę. To będzie m.in.:
• wenerologia
• kosmetologia

Bezsprzecznie do dermatologa zgłaszamy się, kiedy potrzebujemy wsparcia nie tylko w związku z kiepskim działaniem skóry. Kontakt ze profesjonalistą będzie także wskazany, jeśli mamy kłopoty z włosami albo paznokciami. W czasie wizyty u takiego lekarza przebadana będzie skóra, jakkolwiek również ma on za zadanie wskazać prawdopodobne przyczyny na przykład trafnego wyglądu. Niejednokrotnie źródłem takich chorób mogą być niedogodności wewnętrzne. W szeregu przypadków skóra choruje z uwagi na zmiany hormonalne lub też alergie. Powodem niemniej jednak mogą być też zmiany rakowate.

Podział dermatologii

W zasadzie dermatologia jest dziedziną medyczną, którą wolno podzielić na dwie bazowe specjalności. Mówimy, w takim razie o:
• dermatologii klinicznej,
• dermatologii doświadczalnej.

Jeżeli chodzi o kliniczną, to będzie się zajmować diagnozowaniem, a również leczeniem różnorodnych chorób skórnych. Z kolei dermatologia eksperymentalna skupia się na opisie struktury skóry oraz na funkcjach, jakie będzie ona pełnić.

Kto rozwiąże nasze problemy dermatologiczne

Badania lekarskie i dermatologiczne

Jeżeli już masz potrzebę udać się do takiego profesjonalisty, to w głównej kolejności dermatolog będzie egzaminować ewentualne zmiany skórne gołym okiem. Jeżeli jednak Podczas takiego badania nie może odpowiednio zdiagnozować problemu, to wtenczas pomaga sobie dermatoskopem. To szczególny przyrząd, jaki ma zamontowaną lampkę powiększającą pole widzenia. Funkcjonuje jak lupa. To naturalnie dzięki temu wybrany obszar na skórze może być znacznie bardziej szczegółowo obejrzany. Tę metodę stosuje się szczególnie w wypadku znamion barwnikowych.

Całkowite metody badań dermatologicznych

W sytuacji, kiedy w trakcie badania dermatolog nabierze podejrzeń, że wypadku danej choroby przyczyną mogą być drobnoustroje, to w tej sytuacji może zlecić wymaz ze skóry. Do tego, jeśli podejrzewa grzybicę, to może to być również badanie mikrobiologiczne. Ewentualnie jesteśmy w stanie też być skierowani na pobranie w krwi. Wtenczas zlecone może być też oznaczenie poziomu hormonów. Niejednokrotnie w przypadku trądziku może tu występować podłoże hormonalne. Z kolei wtedy, kiedy zmiany skórne mają swoje źródło w alergii, to lekarz ma prawo nas skierować na testy alergiczne albo od razu do alergologa. Problemy skórne mogą być, w takim razie przeróżne. Przede wszystkim jednakże nie jesteśmy w stanie ignorować brodawek lub też narośli. Dermatolog powinien je obejrzeć, aby wykluczyć zmiany rakowate.