Blog

Zabezpieczenie prac ziemnych

Szalunki możemy zastosować w każdym rodzaju gruntu, w przypadku prac budowlanych czy remontowych.

Często widzimy szalunki w przypadku prowadzenia prac związanych z kanalizacją czy instalacjami wodnymi. Dodatkowo będą przydatne w przypadku usuwania różnych awarii instalacji, przykładowo elektrycznych czy też gazowych, które znajdują się pod ziemią. Oczywiście mogą zostać także wykorzystane w budownictwie, w tym przypadku mogą służyć do ochrony wykopów związanych z przygotowaniem różnego rodzaju budynków.

Zabezpieczenie prac ziemnych

Jak wykonuje się zabezpieczenie wykopów?

Posiadają one konstrukcję pozwalającą na ustawienie szalunku odpowiednio do szerokości wykopu, mogą do tego służyć specjalne śruby, które pozwalają na ustalenie szerokości. Szalunki możemy oczywiście ze sobą łączyć, dzięki czemu będą one ochraniały całą długość wykopu. Mogą być to lekkie konstrukcje, które będą obsługiwały głębokość do 3 m, czy też dużo większe rozwiązania słupowo-liniowe, czy też szalunki z rozporową ślizgową, które mogą być używane przy głębokości nawet do 7 m. Szalunki możemy umieścić w wykopie za pomocą koparki, z pewnością będzie to wygodne rozwiązanie, nie musimy w tym wypadku wykorzystywać specjalistycznych dźwigów. Oczywiście dowożone są na samochodach ciężarowych, ich montaż odbywa się na miejscu, dzięki czemu szybko możemy zabezpieczyć miejsce prowadzenia prac.

Różne typy szalunków mogą różnić się sposobem montażu, ich głębokość możemy dostosować do miejsca prowadzonych prac, podobnie jak szerokość, dzięki czemu są to rozwiązania bardzo uniwersalne. Mogą sprawdzić się bardzo dobrze w przypadku wielu różnych pracy naprawczych, konserwatorskich związanych z wodociągami. Oczywiście są to szalunki metalowe, bardzo wytrzymałe, które posiadają ściany, które mogą zatrzymać nie tylko piasek czy też ziemię, ale także kamienie.

Oczywiście zabezpieczanie wykopów jest bardzo istotne, w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na przepisy BHP, wykorzystać szalunki odpowiedniej wysokości, aby należycie chronić pracowników. Powinny być to także szalunki, które można łatwo zdemontować, przestawić w inne miejsce w przypadku postępu prac budowlanych.