Biznes

Łożyska w obudowach dla przemysłu

Łożyska mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach, może być to łożysko kulkowe, wałeczkowe, łożyska skośne.

W zależności od potrzeb dostępnych jest bardzo wiele modeli, także łożyska samonastawne, które bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku części ruchomych. Łożysko zasadniczo ma na celu przenoszenie siły obrotowej pomiędzy dwoma przedmiotami, spotkamy je w silnikach, maszynach. W łożyskach często stosuje się smary, dlatego możemy spotkać łożyska w obudowach (https://www.futurefarm24.pl/86-lozyska-i-obudowy-lozysk), które zabezpieczają wnętrze łożyska przed dostaniem się niepożądanych zanieczyszczeń czy też wody.

Łożyska w obudowach dla przemysłu

Gdzie stosuje się łożyska?

Łożyska znajdziemy w rowerach, deskorolkach, w domu znajdują się w urządzeniach AGD, pralkach. W samochodzie znajdziemy bardzo wiele różnego rodzaju łożysk, znajdują się one w kołach, w elementach ruchomych silnika, w wale napędowym. W zależności od miejsca, w którym łożysko jest potrzebne, wybierzemy model o odpowiednich właściwościach. Będą to przykładowo łożyska ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, które mogą pracować w środowisku wymagającym. Z pewnością warto wybierać łożyska, które nie korodują, będą przez długi czas bezawaryjnie działać w urządzeniach. Dodatkowo należy brać pod uwagę prędkość obrotową, możliwości rozgrzania, a co za tym idzie zwiększenie objętości przez elementy.

Wykorzystywane są także łożyska stożkowe, które posiadają różne kąty, dostosowane do różnych obciążeń promieniowych oraz wzdłużnych. Ruch toczny odbywa się za pomocą rolek, spotykamy je często przy ciężkim sprzęcie budowlanym, rolniczym, w skrzyniach biegów. W zależności od potrzeb łożyska mogą posiadać różną ilość kulek, elementów tocznych. Mogą być dostosowane do obciążeń, prędkości obrotowej, łożyska mogą pracować przez długi czas jeżeli spełniają określone normy, posiadają odpowiednie smarowanie. Łożyska mogą podtrzymywać duże obciążenia, przykładowo może być to dźwig do transportu w budownictwie, suwnice, czy też łożysko w betoniarce.

Bezawaryjna praca łożyska to zapewnienie odpowiednich warunków, zabezpieczenie łożyska przed zanieczyszczeniami, opiłkami. Należy zwrócić uwagę na jakość smaru, w przypadku jeżeli zauważymy nierówną pracę łożyska, blokowanie, z pewnością należy wymienić element na nowy.