Dom Handel

Jak wybrać odpowiednią antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2?

Dobrze dobrana antena stanowi podstawowy element umożliwiający odbieranie sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Ostatnia zmiana standardu nadawania z DVB T/ MPEG -4 na DVB T-2/ HEVC związana z rezygnacją z pasma 700 Mhz może spowodować konieczność wymiany anteny odbiorczej na nowszy model. Wiąże się to z małą modernizacją systemu antenowego, bowiem zmianie ulega nie tylko częstotliwość, ale też moc oraz kierunek nadawania sygnałów telewizyjnych. W poniższym wpisie postaram się wyjaśnić najważniejsze zagadnienia związane z wyborem nowej anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. 

Jak wybrać antenę do naziemnej telewizji cyfrowej? 

Naziemna telewizja cyfrowa (NTC) obejmuje swoim zasięgiem prawie całą Polskę. System polega na nadawaniu sygnału cyfrowego poprzez specjalne sieci nadajników zróżnicowane pod kątem mocy oraz kanałów nadawczych (częstotliwości). Chcąc zapewnić sobie prawidłowy odbiór telewizji naziemnej, należy skierować antenę odbiorczą w stronę anteny nadajnika, tak aby umożliwić swobodny przepływ sygnału. 

Do odbierania nowego sygnału cyfrowej telewizji naziemnej potrzebna jest antena zewnętrzna, antena DVB T, wbudowany tuner w odbiorniku lub dekoder. Dosyć dużą popularnością cieszy się tuner DVB T2, który gwarantuje możliwość odbierania telewizji cyfrowej bez konieczności wymiany odbiornika oraz modernizacji systemu antenowego. 

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie te rozwiązania są skuteczne, ale wybór dobrego sprzętu wymaga chociażby minimalnej znajomości wiedzy technicznej, dlatego większość użytkowników odbiorników woli poradzić się specjalisty.

Rodzaje telewizyjnych anten odbiorczych 

Producenci odbiorczych anten telewizyjnych zapewniają dostępność do czterech podstawowych typów urządzeń: 

  • pokojowej – ze względu na krótki zasięg, stosuje się w pobliżu nadajnika (do 10 km),
  • siatkowej – najczęściej wykorzystywana w zabudowie miejskiej w odległości do 25 km od nadajnika, 
  • kierunkowej logarytmicznej – dzięki specjalnej konstrukcji, antena może odbierać sygnał do 80 km, zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej (zróżnicowana polaryzacja), 
  • kierunkowej kanałowej, czy też wąskopasmowej – urządzenia o zróżnicowanej ilości elementów, które łączy się za pomocą wzmacniaczy lub zwrotnic antenowych. 

O czym pamiętać kupując antenę do NTC?

Antena do odbierania sygnału telewizji naziemnej to urządzenie, które z reguły powinno nam służyć przez wiele lat. Aby tak rzeczywiście było, należy zadbać o wybór jakościowego i trwałego sprzętu. Informacje, czym kierować się przy wyborze anteny do NTC mogą okazać się więc kluczowe, aby zakup nie okazał się nietrafionym strzałem. 

Przed zakupem konkretnego modelu anteny, warto zwrócić uwagę na:

  • kierunkowość – jeśli sygnał pobierany jest z jednej anteny, to lepszym wyborem będzie urządzenie szerokopasmowe, zaś jeżeli z kilku nadajników, lepiej wybrać kilka anten kierunkowych;
  • zysk energetyczny – ten parametr określa skuteczność, z jaką antena będzie odbierała słabszy sygnał, duży zysk energetyczny umożliwia odbieranie telewizji bez zakłóceń; 
  • zakres częstotliwości – urządzenie należy wybierać tak, aby częstotliwość w danej lokalizacji gwarantowała jak największy zysk energetyczny.