Blog

Gotowe wzory pozwów on-line czy pisma od adwokatów?

Na obszarze naszego kraju mamy do czynienia z prawem, które jest podzielone na wiele istotnych dziedzin.

Jedną z nich jest dość mocno rozbudowane prawo rodzinne obejmujące liczne sprawy i wiele różnych problemów. Do grona takich spraw zaliczane są na przykład rozwody, czyli zdarzenia, w wyniku których dochodzi do zakończenia związku małżeńskiego. Dodatkowo może zostać ustalona opieka nad dziećmi, alumenty czy też podział majątku. Oczywiście do nadania sprawie biegu sądowego, niezbędne jest złożenie w sądzie stosownego wniosku, czyli pozwu. Taki dokument musi spełniać ścisłe wymogi formalne. Powinien zostać sformułowany tak, aby odpowiednio odnosił się do danej sprawy i jej charakterystyki. Wnioski tego rodzaju są przygotowywane przez adwokatów w imieniu klientów, ale ich wzory można też znaleźć w Internecie.

Gotowe wzory pozwów on-line czy pisma od adwokatów?

Która opcja jest lepsza?

W sieci bez większych kłopotów możliwe jest znalezienie serwisów internetowych oraz blogów z poradami adwokatów w zakresie rozwodu, opieki nad dziećmi, alimentów, podziału majątku, itp. Często na stronach takich możliwe jest znalezienie gotowych wzorów pozwów, w których należy umieścić stosowne dane osobowe i adresowe. Okazuje się, że wzory takie nie zawsze będą zgodne z aktualnymi przepisami, ponieważ ulegają one częstej zmianie. Nie warto więc korzystać z niesprawdzonych źródeł i stron, które nie były od dawna akutalizowane.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z ofert adwokatów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie, a także wiedzę z zakresu spraw rozwodowych i spraw powiązanych z nimi. Tacy fachowcy dobrze wiedzą jak sformułować wniosek i dostosować go do charakterystyki określonej sprawy. Adwokaci są więc w stanie przygotowywać pozwy o rozwód z orzekaniem i bez orzekania o winie oraz z dziećmi i bez dzieci. Poza tym adwokat może zająć się dalszym prowadzeniem sprawy i reprezentowaniem go przez cały proces rozwodowy.

W przypadku Internetu dobrym pomysłem jest zwracanie uwagi na porządne serwisy, takie jak między innymi https://wzoryrodzinne.pl/. Na stronach tego typu można znaleźć wiele wzorów pozwów rozwodowych, które są jednak przygotowywane przez adwokatów posiadających wiedzę i doświadczenie. Istotne jest to, że zawartość takich stron jest regularnie aktualizowana pod kątem zmieniających się przepisów prawnych w Polsce.