Motoryzacja

Dlaczego skrzynie biegów ulegają awariom?

Automatyczne skrzynie biegów stały się popularnym rozwiązaniem dla wielu kierowców ze względu na wygodę i łatwość obsługi, szczególnie w ruchu miejskim.

Jednak, jak każdy mechanizm, skrzynie automatyczne mogą ulegać awariom. Skrzynia biegów jest dość skomplikowana, posiada wiele elementów, które z biegiem czasu ulegają zużyciu.

Dlaczego skrzynie biegów ulegają awariom?

Uszkodzenia mechaniczne i awarie elektroniki w skrzyni biegów

Problemy może powodować sprzęgło hydrokinetyczne, które jest jednym z głównych komponentów automatycznej skrzyni biegów. Jego zadaniem jest przenoszenie momentu obrotowego z silnika na skrzynię biegów. W wyniku zużycia może dochodzić do przerywania przekazywania momentu obrotowego, co objawia się szarpaniem, utratą mocy czy nieprawidłowymi zmianami biegów. W skrzyniach automatycznych występują elementy hydrauliczne, takie jak zawory i pompy, które mogą ulec zużyciu. Uszkodzenia te prowadzą do problemów z ciśnieniem oleju i nieprawidłowym działaniem. Ma to także negatywny wpływ na smarowanie podzespołów metalowych i nadmierne ich zużycie.

Czujniki są odpowiedzialne za zbieranie danych o prędkości, temperaturze i pozycji biegów. Uszkodzenie tych elementów może powodować błędy w działaniu skrzyni biegów, co objawia się przez nieprawidłową zmianę biegów, niespójne wskazania na wyświetlaczu, czy błędy komunikacji z komputerem pokładowym. Problem może także stanowić sterownik, który zarządza działaniem skrzyni automatycznej. Awaria sterownika może objawiać się brakiem reakcji na zmiany pozycji dźwigni, nieprawidłowym działaniem trybów pracy czy błędami związanymi z komunikacją z innymi systemami pojazdu.

Podstawą do znalezienia problemu w działaniu skrzyni biegów jest diagnostyka, można dzięki temu wykryć, z jakiego rodzaju problem mamy do czynienia. W przypadku kiedy uszkodzone zostały elementy mechaniczne, najlepszym rozwiązaniem jest regeneracja skrzyni biegów, która będzie polegała na wymianie zużytych podzespołów. Dzięki temu nie trzeba wymieniać całej skrzyni, co jest korzystne ze względów finansowych.