Biznes

Jak wybrać energooszczędną sprężarkę? Czym powinna się charakteryzować?

Energooszczędność sprężarek odgrywa już w zasadzie decydującą rolę przy wyborze technologii. Sprężone powietrze to popularny nośnik energii wykorzystywany w przemyśle metalowym, do produkcji mebli, sprawdzający się przy manipulacji wrażliwą elektroniką, albo tworzywami sztucznymi. Sprężarki bezolejowe to też rozwiązanie dla branży medycznej, czy gabinetów stomatologicznych. Trudno o bardziej uniwersalną propozycję. W jaki sposób podchodzić do energooszczędności sprężarek i czym taki kompresor powinien się charakteryzować?

Sprężone powietrze warto podawać pod aktualne zapotrzebowanie

Ograniczone zużycie energii w nowoczesnych modelach sprężarek to już norma wyznaczana przez najlepszych producentów. W zakładach produkcyjnych dominują sprężarki śrubowe umożliwiające dopasowanie wydajności sprężonego powietrza do aktualnych potrzeb roboczych linii produkcyjnych. Taka elastyczność podawania nośnika energii przekłada się na oszczędności rzędu 20-30% zużycia energetycznego według analiz marki BOGE.

Oprogramowanie, które przedłuża żywotność i informuje o stanie urządzenia

Energooszczędność to również innowacyjne systemy powiadomień występujące w sprężarkach. Oprogramowanie może powiadamiać o potrzebach serwisowych, o temperaturze pracy i innych właściwościach kluczowych z punktu widzenia zachowania długoterminowej żywotności. Dobry sterownik monitoruje cały czas zużycie energii, a w razie spadku mocy operator może natychmiast podjąć działania zabezpieczające.

Budowa i dostęp do serwisu ma znaczenie pod kątem ograniczenia kosztów

Im lepsza konstrukcja sprężarki powietrza, tym dłuższe odstępy pomiędzy serwisem i znowu większe oszczędności dla przedsiębiorstwa. Niektórzy producenci kompresorów, chociażby BOGE utrzymują własne działy serwisowe, które potrafią podpowiedzieć przed wyborem optymalnego modelu.

Jakie praktyki umożliwiają obniżenie kosztów eksploatacji sprężarki w codziennej pracy?

  • zarządzanie sterowaniem w celu zmniejszenia realnego obciążenia roboczego,
  • stała kontrola pod kątem nieszczelności,
  • projekt sprężarkowni zakładający odzysk ciepła,
  • niższe ciśnienie podawanego sprężonego powietrza to większe oszczędności, więc warto postarać się o profesjonalne programowanie,
  • prawidłowe określenie zapotrzebowania na nośnik energii.

Energooszczędność staje się kluczowa dla podtrzymania produkcji

Energooszczędność to czynnik budowania przewagi konkurencyjnej w przemyśle. Niektóre nośniki energii stają się już towarem deficytowym, drogim, a jednak niezbędnym do podtrzymania nowoczesnej produkcji. Jeden z producentów, który stawia na energooszczędność to BOGE z własnym serwisem i szeregiem publikacji odnoszących się do problematyki prawidłowej eksploatacji kompresorów. Rozwój technologiczny sprężarek widać też w innych cechach. Redukcja hałasu, budowa zakładająca ochronę wrażliwych elementów, wydłużona gwarancja to tylko niektóre z ciekawszych przykładów.