Blog

Jak wybrać dobry sklep z aparatami słuchowymi?

Współcześnie wiele osób zmaga się z poważnym niedosłuchem, który bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. W celu zniwelowania skutków tej wady warto zdecydować się na aparat słuchowy, czyli niewielkie urządzenie służące do wzmacniania wszelkich sygnałów akustycznych odbieranych z otoczenia. By kupić odpowiednie urządzenie, należy skierować się do sprawdzonego gabinetu protetyki słuchu.

Szeroki asortyment i umowa z NFZ to kluczowe parametry

Szukając sklepu z aparatami słuchowymi, w pierwszej kolejności należy koniecznie zwrócić uwagę na rozpiętość oferowanego asortymentu. Zasada jest prosta – im więcej modeli, tym lepiej. Pozwoli to perfekcyjnie dobrać urządzenie z  uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, zasobności portfela oraz komfortu użytkowania. Ważne, aby poszczególne konstrukcje były zróżnicowane pod kątem budowy (zauszne, douszne, kanałowe, ze zintegrowaną słuchawką), klasy (standard, optimum, premium) i rodzaju zastosowanych rozwiązań technologicznych (łączność poprzez Bluetooth, mikrofon kierunkowy, system redukcji sprzężeń itp.). Ogromne znaczenie ma również to, czy dany sklep posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Stanowi ona bowiem podstawę do uzyskania dofinansowania, które przynajmniej częściowo pokryje koszt zakupu aparatu. Wystarczy wypełnić i wysłać wniosek refundacyjny. 

Mile widziana fachowa obsługa 

Jeśli zależy nam na znalezieniu dobrego sklepu z aparatami poprawiającymi jakość słyszenia, to nie zapomnijmy o zweryfikowaniu rzetelności w zakresie informowania o sprzedawanych produktach. Sprzęty powinny być wyczerpująco opisane – z naciskiem na dane techniczne, cenę, przeznaczenie i materiał wykonania. Pracownicy odpowiedzialni za obsługę klientów i finalizowanie transakcji muszą z kolei posiadać głęboką wiedzę na temat asortymentu oraz charakteryzować się empatycznym, przyjaznym usposobieniem. Dotyczy to także wirtualnych konsultantów udzielających odpowiedzi na zadawane pytania drogą telefoniczną czy mailową. Pożądanym udogodnieniem jest z pewnością opcja fizycznego przetestowania wybranego modelu w celu wyeliminowania ryzyka późniejszych kłopotów z jego działaniem albo niewłaściwym dopasowaniem do ucha. 

Czas realizacji zamówienia odgrywa istotną rolę 

W porządnym sklepie medycznym nie może zabraknąć usługi polegającej na bezpłatnym czyszczeniu aparatu i regulowaniu ustawień przez cały okres eksploatacji. Brak takiego wsparcia oznacza, że w przyszłości będziemy prawdopodobnie zmuszeni do regularnego wydawania dodatkowych środków finansowych na czynności związane bezpośrednio z konserwacją sprzętu. Pamiętajmy ponadto o sprawdzeniu, czy dany model jest dostępny od ręki. Jeżeli nie, to czas oczekiwania na dostawę powinien wynosić maksymalnie tydzień. W końcu kupujemy aparat po to, aby jak najszybciej korzystać z jego cennych właściwości ułatwiających życie. Podsumowując, przy wyborze sklepu z aparatami słuchowymi liczą się przede wszystkim takie aspekty, jaka szeroki asortyment, wykwalifikowany personel i wsparcie w czasie eksploatacji.