Blog

Gres czy ceramika, która płytka jest lepsza?

Jedną z rzeczy, nad którymi często zastanawia się wielu właścicieli domów, jest to, jaki materiał podłogowy byłby lepszy do ich kuchni, łazienki i innych pomieszczeń.

Czy bardziej praktyczne i trwałe będą płytki gresowe na podłogach, czy płytki ceramiczne. Każda z płytek gresowych i ceramicznych ma swoje unikalne cechy, które warto poznać, ułatwi nam to wybór najlepszego materiału wykończeniowego na podłogi.

Gres czy ceramika, która płytka jest lepsza?

Jaka jest różnica między płytką ceramiczną a płytką gresową?

Pomimo tego, że płytki ceramiczne i gresowe wyglądają bardzo podobnie, istnieje między nimi wiele znaczących różnic. Po pierwsze płytki wykonane z gresu są gęstsze i mniej porowate niż płytki ceramiczne ze względu na sposób ich wytwarzania, oznacza to, że są lepsze zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz, a także są wytrzymałe, mrozoodporne i nienasiąkliwe. Możemy je z powodzeniem zastosować zarówno w łazience, jak i na balkonie.

Chociaż płytki ceramiczne są wysoce zalecane do ścian w pomieszczeniach wewnętrznych, bardziej preferowane są płytki gresowe na podłogach, szczególnie w miejscach, które muszą wytrzymać duży ruch, dotyczy to korytarzy, podłóg w kuchni i zastosowań komercyjnych. Płytki gresowe są bardzo odporne na odpryski i zarysowania, nie ścierają się również i są antypoślizgowe. Gęstość płytki gresowej sprawia, że jest ona wysoce odporna na wszelkiego rodzaju wnikanie cieczy, co czyni ją lepszą do zastosowania w łazience czy przedpokoju w porównaniu z innymi rodzajami ceramiki. Dodatkowo płytki gresowe mogą być szkliwione, dzięki temu powierzchnia jest całkowicie wodoodporna.

Piękne płytki gresowe imitujące kamienie w jasnych kolorach znajdziesz na stronie http://gresoweplytki.bbcom.pl/wytrzymale-i-estetyczne-plytki-podlogowe/. Kolejną zaletą stosowania płytek gresowych jest fakt, że są one bardzo odporne na plamy, odbarwienia i nasiąkanie. Oznacza to, że jest w stanie powstrzymać penetrację cieczy, której inne materiały, jak drewno czy panele winylowe nie będą miały możliwości wytrzymać. Dodatkowo płytkom gresowym nie szkodzi wilgoć i woda, zatem rozsądnie jest położyć je w przedpokoju, łazience czy kuchni, gdzie może zdarzyć się nam zachlapać podłogę.