Ile godzin może pracować kierowca zawodowy?
Przepisy związane z prawem pracy określają maksymalny czas pracy kierowców zawodowych.
Ma to związek z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa na drodze, kierowcy powinni odpoczywać przez odpowiednią ilość godzin aby nie stwarzać zagrożenia. Oczywiście stosuje się tachometry, które rejestrują czas jazdy, obecnie są to nowoczesne systemy skomputeryzowane.
Komputerowy nadzór pracy kierowców w czasie rzeczywistym
Kierowcy mogą pracować do 10 godzin w ciągu doby, jednak dotyczy to tylko dwóch dni w tygodniu, w pozostałe dni mogą pracować maksymalnie przez 9 godzin. Dodatkowo maksymalny czas jaki mogą spędzić za kółkiem wynosi 4,5 godziny, następnie kierowca musi zrobić przerwę która wynosi 45 minut. Oczywiście przerwa może zostać podzielona na krótsze postoje, warto zwrócić uwagę iż wiele zależy od rodzaju trasy, miejsc w których można się zatrzymać. Oczywiście dodatkowo określony jest także maksymalny czas pracy w ciągu tygodnia który wynosi 56 godzin.
Kierowca powinien mieć zapewniony także odpoczynek, który trwa minimum 11 godzin, W przypadku czasu skróconego będzie to 9 godzin. Kierowca powinien zmieścić się z czasem pracy oraz odpoczynkiem w cyklu dobowym. Kierowca oprócz prowadzenia pojazdu zajmuje się także innymi zadaniami, przykładowo podczas rozładunku czy też załadunku towaru. Dodatkowo po załadunku powinien sprawdzić wszystkie zabezpieczenia, upewnić się iż towar będzie transportowany w sposób bezpieczny. Firmy transportowe stosują obecnie oprogramowanie, które w czasie rzeczywistym przesyła dane do bazy. Mogą być to dane dotyczące czasu jazdy, dzięki czemu osoba odpowiedzialna za transport będzie miała nadzór nad czasem pracy kierowców.
Firmy chętnie wykorzystują oprogramowanie które prowadzi nadzór pracy kierowców, dzięki temu mogą przypominać kierowcy o konieczności postoju. Należy pamiętać, iż w przypadku kiedy kierowca będzie pracował zbyt długo mogą grozić dość wysokie kary, ze strony inspekcji transportu drogowego.